Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1

Stockholm· 59 lägenheter· Org.nr 769606-7235

Baserat på senast tillgängliga föreningsdata · 2025

Profil:Stark profil

Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1 är en bostadsrättsförening i Stockholm med 59 lägenheter. BRFRapports jämförelse bygger på 9 föreningar med jämförbara uppgifter inom 250 m — föreningen ligger i Johanneshov. Föreningen uppvisar en stark profil — skuldsättningen, avgiftsnivån och energin ligger bättre till än jämförbara föreningar i området.

Hur står sig föreningens ekonomi?

BRFRapport jämför föreningens ekonomiska nyckeltal med andra bostadsrättsföreningar för att göra siffrorna enklare att tolka.

Jämförelsenivåer: Närområdet, Kommunen, Liknande föreningar, Hela Sverige

Närområdet✓ Gratis översikt

9 föreningar med jämförbar data inom 250 m — föreningen ligger i Johanneshov

21 föreningar finns inom 250 m — 9 har jämförbar data (2025)

Sparande/kvmBör granskas

Sparandet är betydligt lägre än områdessnittet.

Skuldsättning/kvmStarkare

Skuldsättningen är lägre än områdessnittet.

Avgiftsnivå/kvmStarkare

Årsavgiften är lägre än områdessnittet.

EnergiStarkare

Energiprestandan är bättre än genomsnittet för jämförbara föreningar.

ByggnadsålderNormalnivå

Byggår 1945 mot jämförelsegruppens snitt cirka 1946.

Jämförelsen bygger på 9 föreningar inom 250 m. Exakta nyckeltal och jämförelsedata visas i full analys.

Ekonomiska signaler — baserat på 2025 års årsredovisning

Kommunen✓ Gratis översikt

Jämförelse med analyserade bostadsrättsföreningar i Stockholm.

6041 föreningar med jämförbar data i Stockholm kommun

6042 föreningar med data i Stockholm kommun — 6041 har jämförbar data

  • SkuldsättningBättre än normalt
  • AvgiftsnivåNormal nivå
  • SparandeNågot lägre än normalt
  • RäntekänslighetBättre än normalt
Liknande föreningar

Jämför föreningen med BRF:er med liknande storlek och byggperiod.

285 föreningar med liknande storlek och byggperiod

Se jämförelsen →
Full analys
Sverige

Se hur föreningens ekonomi står sig jämfört med bostadsrättsföreningar i hela Sverige.

Jämfört med 33 014 bostadsrättsföreningar med årsredovisningsdata i Sverige

Se nationell jämförelse →
Full analys

Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1 har en blandad ekonomisk profil. Föreningens skuldsättning ligger i nivå med jämförbara föreningar, medan sparande är ett område som kan vara värt att granska närmare. Även i kommunjämförelsen finns vissa avvikelser.

Lås upp analys

Få hela bilden innan du köper bostaden

Den fullständiga BRF-analysen visar exakta nyckeltal, historisk utveckling, riskområden och hur föreningen står sig mot liknande BRF:er och Sverige.

Analysera föreningen

Om föreningen

Antal lägenheter
59
Byggår
1945
Energiklass
C
Senaste dataår
2025
Årsredovisning
Tillgänglig

Närliggande föreningar

Utforska fler BRF:er

I närheten

Bibliotek
  • Luma bibliotek · 1400 m
  • Årsta bibliotek · 1460 m
  • Gamla Enskede bibliotek · 1760 m
Bio
  • Bio Kontrast · 1390 m
  • Victoria · 1600 m
  • Filmstaden Söder · 1760 m
Bokhandel
  • En Annan Bokhandel · 730 m
  • Stockholms Science Fiction-antikvariat · 940 m
  • Akademibokhandeln · 1120 m
Fotbollsplan
  • SATS Slakthuset · 640 m
  • Lilla Kanalplan · 940 m
  • Hammarby idrottsplats · 990 m
Förskola
  • Förskolan Backstugan · 220 m
  • Förskolan Bägersta Gård · 590 m
  • Trollstugan · 830 m
Glass
  • La Gelateria SoFo · 1310 m
  • La Venezia · 1510 m
  • Stikki Nikki · 1600 m
Kafé
  • Stenungsbageri · 120 m
  • Espresso House · 250 m
  • Skanskvarn · 290 m
Kulturhus
  • Dalens fritidsgård · 1730 m
  • Lilla Södergården (Hemgård) · 1890 m
  • Verdandi · 1920 m
Lekplats
  • Trollparkens lekplats · 890 m
  • Parkleken Stora Blecktornsparken · 1100 m
  • Bryggartäppan · 1330 m
Leksaksbutik
  • Lekia · 730 m
  • Happies · 1380 m
  • Silververket · 1630 m
Minigolf
  • Tolv Golf · 910 m
Museum
  • Upplevelse Museet · 770 m
  • Galleri 86 Stockholm · 1550 m
  • Studio Cecilia Carlstedt · 1740 m
Naturreservat
  • Skyview · 630 m
  • Årstablick · 1140 m
Park
  • Grynkvarnsparken · 280 m
  • Kolerakyrkogården · 420 m
  • Steningeparken · 430 m
Restaurang
  • Happie Hands · 0 m
  • Riviera · 80 m
  • Bastard Burgers · 100 m
Ridskola
  • Enskede ridskola · 1380 m
Sevärdhet
  • Skyview entré och biljettkassa · 630 m
Simhall
  • Eriksdalsbadet · 750 m
  • Tidaholmsparkens plaskdamm · 1390 m
Skola
  • Årstaskolan Årstaviken · 130 m
  • Värmdö gymnasium · 140 m
  • Skanskvarnsskolan · 430 m
Sportcenter
  • Enskedehallen · 210 m
  • Hovet · 490 m
  • Badmintonstadion · 640 m
Sporthall
  • Kanalhallen · 820 m
  • Folksamhallen · 840 m
  • Skanstullshallen · 970 m
Teater
  • Sprallen · 640 m
  • Orionteatern · 1320 m
  • ZebraDans · 1420 m

Sidan bygger på föreningens offentliga årsredovisning (2025) samt uppgifter från Lantmäteriet och SCB. Uppdaterad 11 oktober 2026.

Är uppgifterna felaktiga? Kontakta oss — vi rättar gärna.

Vanliga frågor om Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1

Hur många lägenheter har Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1?

Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1 har 59 lägenheter enligt senaste tillgängliga föreningsdata.

När byggdes Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1?

Föreningens byggnader uppfördes omkring 1945.

Hur är ekonomin i Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1?

Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1 har en blandad ekonomisk profil. Föreningens skuldsättning ligger i nivå med jämförbara föreningar, medan sparande är ett område som kan vara värt att granska närmare.

Hur står sig Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1 jämfört med andra bostadsrättsföreningar?

BRFRapport jämför Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1 med närliggande föreningar och analyserade bostadsrättsföreningar i Stockholm. En mer omfattande jämförelse mot liknande föreningar och Sverige ingår i den fullständiga BRF-analysen.

Finns det något att granska i Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1?

Ja — den kostnadsfria översikten visar att sparande är ett område som kan vara värt att granska närmare.

Var ligger Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1?

Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1 ligger i Johanneshov i Stockholm kommun.

Var kommer uppgifterna om Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1 ifrån?

BRFRapport bygger sidan på föreningens senast tillgängliga årsredovisning (år 2025) samt uppgifter från bland annat Lantmäteriet och SCB. Dataår och uppdateringsdatum visas på sidan.

Vad innehåller den fullständiga analysen?▾
  • • Exakta ekonomiska nyckeltal
  • • Lånebild & ränterisk
  • • Refinansieringsrisk
  • • Avgiftsprognos
  • • Stresstest
  • • Profilanalys & kvalitetsbedömning
  • • Områdesanalys
  • • Marknadsanalys
  • • AI-chatt mot rapporten
  • • Jämförelseverktyg — jämför dina analyser sida vid sida (nyckeltal, underhåll, marknad, kohort)

Fyra jämförelsenivåer — från närområdet till hela Sverige

Signalerna ovan bygger på en jämförelse med närliggande föreningar. De två första nivåerna är kostnadsfria — de två sista ingår i den fullständiga analysen.

  • Närområdet — föreningar inom 1 km (gratis)
  • Kommunen — analyserade föreningar i kommunen (gratis översikt)
  • Liknande föreningar — liknande storlek och byggperiod i kommunen (full analys)
  • Hela Sverige — nationell jämförelse (full analys)

Från närområdet till jämförbara föreningar och hela Sverige — varje nivå ger ytterligare kontext till föreningens ekonomi.

Lås upp analys

Se fullständig BRF-analys för Bostadsrättsföreningen Pennteckningen 1

Få exakta nyckeltal, lånebild, ränterisk och kvalitetsbedömning.

Se fullständig BRF-analys

Läs mer

Få fler analyser från BRFRapport direkt i Google

Använder du Google för att följa bostadsmarknaden? Lägg till BRFRapport.se som föredragen källa för att öka chansen att våra analyser, områdesdata och guider visas i dina sökresultat.

Lägg till BRFRapport på Google