Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1
Baserat på senast tillgängliga föreningsdata · 2025
Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1 är en bostadsrättsförening i Stockholm med 14 lägenheter. BRFRapports jämförelse bygger på 6 föreningar med jämförbara uppgifter inom 250 m — föreningen ligger i Mariatorget. Sparandet och skuldsättningen avviker från jämförelsegruppen medan avgiftsnivån och byggnadsåldern är starkare än områdets.
Hur står sig föreningens ekonomi?
BRFRapport jämför föreningens ekonomiska nyckeltal med andra bostadsrättsföreningar för att göra siffrorna enklare att tolka.


Närområdet✓ Gratis översikt
6 föreningar med jämförbar data inom 250 m — föreningen ligger i Mariatorget
26 föreningar finns inom 250 m — 6 har jämförbar data (2025)
Sparandet är betydligt lägre än områdessnittet.
Skuldsättningen är betydligt högre än områdessnittet.
Årsavgiften är lägre än områdessnittet.
Energiprestandan ligger i linje med jämförbara föreningar.
Byggår 2008 mot jämförelsegruppens snitt cirka 1984.
Jämförelsen bygger på 6 föreningar inom 250 m. Exakta nyckeltal och jämförelsedata visas i full analys.
Ekonomiska signaler — baserat på 2025 års årsredovisning
Jämförelse med analyserade bostadsrättsföreningar i Stockholm.
6004 föreningar med jämförbar data i Stockholm kommun
6005 föreningar med data i Stockholm kommun — 6004 har jämförbar data
- SkuldsättningHögre än normalt
- AvgiftsnivåStark position
- SparandeNormal nivå
- RäntekänslighetHögre risk
Jämför föreningen med BRF:er med liknande storlek och byggperiod.
119 föreningar med liknande storlek och byggperiod
Se jämförelsen →Se hur föreningens ekonomi står sig jämfört med bostadsrättsföreningar i hela Sverige.
Jämfört med 32 932 bostadsrättsföreningar med årsredovisningsdata i Sverige
Se nationell jämförelse →Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1 har en blandad ekonomisk profil. Föreningens avgiftsnivå ligger i nivå med jämförbara föreningar, medan sparande och skuldsättning är områden som kan vara värda att granska närmare. Även i kommunjämförelsen finns vissa avvikelser.
Få hela bilden innan du köper bostaden
Den fullständiga BRF-analysen visar exakta nyckeltal, historisk utveckling, riskområden och hur föreningen står sig mot liknande BRF:er och Sverige.
Analysera föreningenOm föreningen
Närliggande föreningar
Utforska fler BRF:er
I närheten
Bibliotek
- Tranströmers bibliotek · 620 m
- Riksdagsbiblioteket · 640 m
- ArkDes bibliotek · 1090 m
Bio
- Filmstaden Söder · 660 m
- Victoria · 830 m
- Filmstaden Sergel · 1670 m
Bokhandel
- Seriegalleriet · 270 m
- Staffars serier · 320 m
- Nord Books · 340 m
Discgolf
- Tantolunden DiscGolfPark · 1240 m
Fotbollsplan
- World Class · 40 m
- SATS SoFo · 780 m
- Zinkensdamms IP · 1220 m
Förskola
- Förskola Bullerbyn · 320 m
- Södra Latins gymnasium · 350 m
- Maria Magdalena · 410 m
Glass
- Aryam · 170 m
- Sia glassbar · 180 m
- Café Järntorget · 360 m
Kafé
- Stadsmuseets café · 60 m
- Fåtöljen · 70 m
- Joe & The Juice · 130 m
Kulturhus
- Södergården (Hemgård) · 450 m
- Mentor Sverige · 450 m
- Konstfrämjandet · 460 m
Lekland
- Gröna Lund · 1550 m
Lekplats
- Sandbacksparken · 680 m
- Skånegläntans parklek · 970 m
- Bryggartäppan · 1210 m
Leksaksbutik
- Leksaksborgen · 340 m
- Kaleidoskop · 440 m
- A World of Craft · 500 m
Minigolf
- Tantogårdens Bangolf · 1980 m
Museum
- Grafiska sällskapet · 10 m
- Galleri Kontrast · 30 m
- Konsthantverkarna · 40 m
Naturreservat
- Katarinahissen · 180 m
- Monteliusvägen · 430 m
- Per Anders Fogelströms Terrass · 1060 m
Park
- Tunnelbacken · 230 m
- Repslagarparken · 290 m
- Mosebacke Torg · 340 m
Picknick
- Svampen · 1810 m
- Kyrkoherdens lusthus · 1840 m
- Kinesiska solparasollet · 1860 m
Restaurang
- Casa del cava · 20 m
- Tapasbar El Vasco · 30 m
- Santo da Roma · 30 m
Ridskola
- Hööks · 1770 m
Sevärdhet
- Södra stadshuset · 70 m
- Spökvandring Gamla Stan · 370 m
- Tyska kyrkan · 480 m
Simhall
- Eriksdalsbadet · 1700 m
Skola
- Elisabeth Skolan · 370 m
- Storkyrkoskolan · 430 m
- Estniska Skolan · 450 m
Sportcenter
- Pilates Söder · 420 m
- Södermalms Shaolin · 510 m
- Bujinkan To Nan Dojo · 510 m
Sporthall
- Folksamhallen · 1630 m
- Kanalhallen · 1650 m
- Skanstullshallen · 1670 m
Teater
- Södra Teatern · 300 m
- Folkoperan · 690 m
- Göta Lejon · 710 m
Sidan bygger på föreningens offentliga årsredovisning (2025) samt uppgifter från Lantmäteriet och SCB. Uppdaterad 22 september 2026.
Är uppgifterna felaktiga? Kontakta oss — vi rättar gärna.
Vanliga frågor om Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1
Hur många lägenheter har Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1?
Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1 har 14 lägenheter enligt senaste tillgängliga föreningsdata.
När byggdes Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1?
Föreningens byggnader uppfördes omkring 2008.
Hur är ekonomin i Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1?
Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1 har en blandad ekonomisk profil. Föreningens avgiftsnivå ligger i nivå med jämförbara föreningar, medan sparande och skuldsättning är områden som kan vara värda att granska närmare.
Hur står sig Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1 jämfört med andra bostadsrättsföreningar?
BRFRapport jämför Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1 med närliggande föreningar och analyserade bostadsrättsföreningar i Stockholm. En mer omfattande jämförelse mot liknande föreningar och Sverige ingår i den fullständiga BRF-analysen.
Finns det något att granska i Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1?
Ja — den kostnadsfria översikten visar att sparande och skuldsättning är områden som kan vara värda att granska närmare.
Var ligger Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1?
Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1 ligger i Mariatorget i Stockholm kommun.
Var kommer uppgifterna om Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1 ifrån?
BRFRapport bygger sidan på föreningens senast tillgängliga årsredovisning (år 2025) samt uppgifter från bland annat Lantmäteriet och SCB. Dataår och uppdateringsdatum visas på sidan.
Vad innehåller den fullständiga analysen?▾
- • Exakta ekonomiska nyckeltal
- • Lånebild & ränterisk
- • Refinansieringsrisk
- • Avgiftsprognos
- • Stresstest
- • Profilanalys & kvalitetsbedömning
- • Områdesanalys
- • Marknadsanalys
- • AI-chatt mot rapporten
- • Jämförelseverktyg — jämför dina analyser sida vid sida (nyckeltal, underhåll, marknad, kohort)
Fyra jämförelsenivåer — från närområdet till hela Sverige
Signalerna ovan bygger på en jämförelse med närliggande föreningar. De två första nivåerna är kostnadsfria — de två sista ingår i den fullständiga analysen.
- Närområdet — föreningar inom 1 km (gratis)
- Kommunen — analyserade föreningar i kommunen (gratis översikt)
- Liknande föreningar — liknande storlek och byggperiod i kommunen (full analys)
- Hela Sverige — nationell jämförelse (full analys)
Från närområdet till jämförbara föreningar och hela Sverige — varje nivå ger ytterligare kontext till föreningens ekonomi.
Se fullständig BRF-analys för Bostadsrättsföreningen Stockholms Ström 1
Få exakta nyckeltal, lånebild, ränterisk och kvalitetsbedömning.
Se fullständig BRF-analys